Poradna

  • Fuchsie
  • Trvalky
  • Pelargonie ( muškáty)
  • Cibuloviny
  • Jehličnany
  • Okrasné keře
  • Ostatní balkónové rostliny

Fuchsie

  1. Při výsadbě používejte jen kvalitní substrát, nejlépe speciální pro balkonové květiny.
  2. Fuchsie umístěte na světlé, vzdušné místo, bez přímého poledního slunce. Nejlépe jim vyhovuje východní strana. Obecně lze říci, že tmavší druhy květů snášejí více slunce, světlé až bílé druhy pěstujeme bez přímých slunečních paprsků.
  3. Zálivku dopřejeme fuchsiím v letních dnech pravidelnou. Kořenový bal nemá v horkých dnech nikdy zcela vyschnout. V jarních měsících a na podzim květiny nepřemokřujeme.
  4. Aby květiny vydatně kvetly, přihnojujeme je nejméně 2x týdně plným tekutým hnojivem.
  5. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy a násady plodů. Fuchsie lépe pokvetou.
  6. Fuchsie napadají rády molice, svilušky a mšice. Proti těmto škůdcům použijte několikrát během vegetace postřik Talstar, Mospilan, Omnite a pod. Důležité je postřiky střídat.
  7. Rostliny, které nemají dostatek čerstvého vzduchu mohou napadnout různé plísně nebo rez.
  8. Za horkých letních dnů fuchsie rosíme
  9. Fuchsie můžeme ponechat na venkovním stanovišti až do zámrazu. Než je přeneseme na zimní mrazuvzdorné stanoviště, odstraníme všechny listy. Mohou přezimovat ve tmě.
  10. Začátkem března vyneseme květiny na světlo, kde se bude teplota pohybovat od 10 do 20°C. Až rostliny naraší, sestříhejte je podle svých představ do požadovaného tvaru. Fuchsie se Vám za Vaši péči náležitě odvděčí.

Trvalky

ACHILLEA /Řebříček/ - Nenáročná trvalka vhodná k řezu i k sušení. Sázíme jí do propustné zahradní půdy, kde vydrží mnoho let. Snáší sucho, miluje slunce. Škůdci ani chorobami netrpí. Kvete v VII.-VIII.

AJUGA /Zběhovec/ - nízká záhonová trvalka, kterou můžeme pěstovat jako skalničku. Daří se jí na slunném nebo částečně zastíněném místě s běžnou zahradní půdou. Je ozdobná listem i květem. Používá se také jako pokryvná rostlina.

Agastache - Stanoviště vyžaduje plně slunné s propustnou půdou. Kvete od srpna do října a je pěkným doplňkem každého trvalkového záhonu.

Alyssum /tařice/ - Sázíme jí na slunné stanoviště do dobře propustné půdy. Je vhodná do skalky, na okraje záhonu, do kamenných zídek i okenních truhlíků. V suchých letních dnech ji vydatně zaléváme.

Aquilegia /orlíček/ - Nízké kultivary se hodí do skalky nebo do popředí trvalkových záhonů. Mají rády polostín s nevysychavou půdou. Výška 15-20 cm, kvete v V.-VII.

Armeria /trávnička/ - Sázíme jí na výsluní s dobře propustnou půdou. Je velmi vhodná do skalky i na obruby. Výška je 20 cm. Kvete v V.-VII. Trávovité stěsnané listy tvoří neprodyšný polštářek z kterého vyrůstají tenké stvoly s kulovitým květenstvím.

Aster /astra skalková/ - Sázíme jí na plně slunné místo s propustnou půdou. V horkých letních měsících vyžaduje zalévání. Je vhodná do skalky i na obruby. Výška 15 cm. Kvete v V.-VI.

Aruncus /udatná/ - Vyžaduje částečný stín a nevysychavou humózní půdu. Velmi dobře se hodí poblíž vodních nádrží. Kvete velkými složenými laty krémově bílé barvy, které se velmi podobají čechravám. Kvete od června do srpna. Je pěkná k řezu, dlouho vydrží ve váze.

Astilbe /čechrava/ - Dobře se jim daří v humózní půdě s potřebnou vlhkostí. Vyžadují polostín. Můžeme je sázet na okraje vodních nádrží. Kvete v VII.-VIII. Ve správných podmínkách vydrží mnoho let.

Aubretia /tařička/ - Velmi oblíbená, bohatě kvetoucí skalnička ohlašující jara. Kvete od března do začátku června. Vhodná do kamenných zídek. Sázíme jí na slunné stanoviště s propustnou, nikoli kyselou půdou.

Campanula /zvonek/ - Vyšší druhy jsou vhodné pro trvalkové záhony, nižší pak do skalky nebo na okraje záhonů. Stanoviště mohou mít slunné nebo mírně přistíněné s propustnou půdou.

Coreopsis /krásnoočko/ - Vyžaduje plně slunné stanoviště s propustnou půdou. Výška 25-30 cm. Bohatě kvete nápadnými, žlutými, plnými květy s hnědým středem od června do září.

Cyclamen /brambořík/ - Vyžaduje stinné místo, propustnou půdu s dostatkem humusu. Můžeme ho pěstovat na stinném místě ve skalce. Kvete od září do listopadu. Zimní přikrývka chvojím je prospěšná.

Delphinium /ostrožka, stračka/ - Velmi oblíbená solitérní trvalka, majestátní královna trvalkového záhonu. Dlouhá květenství kvetou v červnu a červenci, když je včas odstraníme vykvétají ještě jednou na podzim. Sázíme je na slunné a chráněné stanoviště s úrodnou a propustnou půdou.

Dianthus /hvozdík, karafiát/ - Stanoviště volíme plně slunné s dobře propustnou půdou, nikoli kyselou. Nižší kultivary jsou vhodné do skalky.

Dicentra /srdcovka/ - Sázíme jí na slabě přistíněné místo s propustnou půdou. Na zimu vyžadují přikrývku. Kvete v květnu a koncem léta zatahuje.

Doronicum /kamzičník/ - Kvete časně z jara. Vytváří bohatě kvetoucí ostrůvky. Sázíme jí na slunné nebo polostinné stanoviště s běžnou zahradní půdou.

Echinacea - Později kvetoucí trvalka příbuzná Rudbecii je velmi známá léčivka, používá se zejména pro posílení imunity, nachlazení atd. Stanoviště vyžaduje slunné s dobře propustnou půdou. Velmi pěkná k řezu.

Erigeron /turan/ - Snadno se pěstuje buď na slunci nebo v polostínu s jakoukoliv propustnou půdou. Velmi pěkná trvalka k řezu. Kvete v květnu až červenci.

Erodium /pumpava/ - Velmi pěkná skalnička, která se vysazuje na slunné místo s dobře propustnou půdou.

Gaillardia /kokarda/ - Velmi pěkná a oblíbena trvalka hlavně pro své dlouhé kvetení. Hodí se k řezu. Sázíme jí na slunné stanoviště s lehkou propustnou půdou.

Gaultheria /libora měňavá, indiánský penicilin/ - Méně známý trvalkový keřík, vysoký asi 25 cm, neopadavý. Můžeme pěstovat také v nádobě a v zimě ho použít jako vánoční výzdobu. Sázíme jí na slunné stanoviště s dobrou humózní půdou.

Gypsophilla /šáter, nevěstin závoj/ - Vyžaduje slunné stanoviště s propustnou půdou, nikoli kyselou. Velmi pěkná skalnička.

Helenium /záplevelák/ - Vysazujeme jí do běžné zahradní půdy na slunné nebo mírně zastíněné místo. Velmi pěkná trvalka k řezu.

Helleborus /čemeřice/ - Před výsadbou zapravíme do země kompost. Za suchého počasí rostlinu zaléváme, v jarních měsících chráníme před slimáky. Vykvétá od prosince do března. Umístíme jí do polostínu.

Heuchera /dlužicha/ - Stálezelené rostliny, které se používají jako půdopokryvné. Sázíme jí na slunné, nebo slabě stinné místo s jakoukoliv propustnou půdou.

Hetchinsia /řeřuška/ - Bílé květy v hroznech pokrývají v letních měsících celou rostlinu. Vysazujeme jí do dobře propustné půdy, nejlépe drenáže z drobného písku. Může se také pěstovat ve štěrbinách staré zdi.

Kniphophila /kleopatřina jehla/ - Vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Na zimu vyžaduje přikrývku z rašeliny.

Lavandula /levandule/ - Léčivka, trvalkový polokeř, který sázíme na slunné stanoviště do dobře propustné půdy. Můžeme jí pěstovat i v nádobách, překrásně voní.

Liatris /šuškarda/ - Nemá zvláštní nároky na půdu. Má ráda slunce, snese sucho. Je vynikající květina k řezu. Řeže se když nakvétají vrcholy klasů, které pak postupně rozkvétají ve váze. Výška je 60-80 cm. Kvete v VII.-VIII.

Linum /len/ - Daří se mu nejlépe na slunci s lehčí propustnou třeba i chudší půdou. Kvete v VI.-VII. Je velmi pěkná ve smíšených rabatech zejména se žlutě a červeně kvetoucími trvalkami. Je vhodná k sušení do vazby.

Lewisia /levísie, královna skalky/ - Jedna z nejbarevnějších skalniček.Sázíme jí do spár mezi kameny do propustné štěrkovité půdy. Vyžaduje plné slunce. Na skalce jí zakrýváme v zimě sklem. Nemá ráda zimní vlhko.

Lupinus /lupina, vlčí bob/ - Nejlépe se mu daří za slunném stanovišti ve výživné, propustné, nepříliš vápenité půdě. Kvete v červnu.

Leonopodium /protěž/ - Vysokohorská skalnička se zajímavým šedozeleným lisem. Pěstujeme jí na výsluní s dobře propustnou půdou. Kvete v červnu - červenci.

Leucanthemum /kopretina/ - Sázíme jí na slunné místo s dobře propustnou půdou. Vždy po dvou až třech letech rostliny rozdělíme. Na podzim stonky seřízneme až k zemi.

Lobelia /lobelka/ - Sázíme jí do dobré zahradní půdy s dostatkem humusu na slunné, nebo mírně přistíněné místo. Vytrvalé lobelky vyžadují stálou vlhkost půdy

Lychnis /kohoutek, hořící láska/ - Vyžaduje dobře propustnou půdu a slunné stanoviště. V letních měsících vyžaduje vydatnou zálivku a odstraňování odkvetlých květů.

Ligularia /popelivka/ - Má ráda vlhčí stanoviště a polostín. V květnu kolem rostliny mulčujeme půdu, v horkých dnech vydatně zaléváme. Můžeme jí umístit k vodním partiím.

Melisa /meduňka/ - Léčivá rostlina, která nemá zvláštní nároky na stanoviště. Můžeme jí pěstovat jak na slunci tak v polostínu. V horkém létě ji zaléváme.

Mimulus /kejklířka/ - Záhonová trvalka, kterou používáme zejména na obruby nebo do skalky. Vyžaduje nevysychavou půdy a polostín. Kvete od června do září.

Papaver /mák/ - Stanoviště má ráda slunné nebo mírně přistíněné s běžnou zahradní půdou. Vždy po třech letech rostliny rozdělte.

Penstemon /dračík/ - Vyžadují půdu s dobrou drenáží a zimní přikrývku. Sázíme je na plně slunné místo. Během léta odstraňujeme odkvetlé květy, aby na podzim ještě jednou kvetly.

Phlox /plamenka, flox/ - Nízké plaménky začátkem léta pokrývají půdu ve skalkách kobercem barevných květů. Sázíme je na plné slunce do půdy s větším obsahem humusu.

Platycodon /boubelka/ - Velmi atraktivní trvalka s širokými zvonkovitými květy. Snadno se pěstuje jak na slunci, tak v polostínu v jakékoliv propustné půdě. Na podzim si označte místo rostliny. Během zimy a počátkem jara nejsou patrné žádné nadzemní části rostliny.

Primula /prvosenka, petrklíč/ - Záhonová trvalka, které vyhovuje slabě přistíněné místo s půdou bohatou na humus.

Pulsatila /koniklec/ - Je klenotem každé skalky. Vykvétá záhy z jara. Stanoviště vyžaduje slunné s dobře propustnou a slabě alkalickou půdou.

Rudbecia /třapatka/ - Velmi oživí trvalkový záhon v pozdním létě. Je velmi pěkná k řezu. Dlouho vydrží ve váze. Stanoviště vyžaduje slunné nebo mírně přistíněné s jakoukoliv normální propustnou půdou.

Sagina /úrazník/ - Nízká hustá skalnička, kterou můžeme požít tam kde nejsou vhodné podmínky pro trávník, zejména do spár, mezi kameny a dlažby. V létě je pokryta spoustou bílých kvítků. Vyžaduje polostín s propustnou půdou.

Salvia /šalvěj/ - Velmi oblíbená bylina. Na stanoviště je nenáročná. Stačí jí normální propustná půda na slunci nebo v polostínu.

Saxifraga /lomikámen/ - Skalnička tvořící mechovité polštáře. Vyžaduje dobře propustnou půdu chráněnou před silným poledním úpalem.

Scabiosa /hlaváč/ - Vyžaduje místo na plném slunci s propustnou nikoli kyselou půdou. Nesvědčí jí déle trvající vlhčí počasí. Odkvetlé květy vytvářejí kuličku, která je pěkná do suché vazby.

Sedum /rozchodník/ - Skalnička s dužnatými listy, které se dobře daří v teplých a suchých podmínkách. Vyžaduje slunné místo s dobře propustnou půdou.

Tanacetum /řimbaba, vratič/ - Velmi pěkná trvalka k řezu, kterou pěstujeme na plném slunci s dobře propustnou půdou. Kvete v V.-VI.

Veronica /rozrazil/ - Záhonová trvalka, které prospívá půda s dostatkem vápníku a dobrou drenáží. Při suchém počasí zaléváme a stonky s odkvetlými květy seřízneme.

Pelargonie - Muškáty

Jsou to velmi oblíbené balkónové květiny pro svou nenáročnost na pěstování. Uplatní se při výzdobě balkonů, teras i oken. Bez větších nároků bohatě kvetou od prvních teplých dnů až do zámrazu. Vysazujeme je do specielního substrátu. Můžeme je umístit jak na plné slunce, tak do polostínu. Vyžadují pravidelné přihnojování. Zálivku v teplých dnech vydatnou v deštivých dnech naopak nepřemokřujeme. Aby lépe kvetly musí alespoň 1x týdně vyschnout. Před příchodem mrazu je přeneseme na světlé, chladné stanoviště, seřízneme asi na 10-15 cm. Zálivku přes zimu výrazně omezíme. Na počátku jara výhony znovu zkrátíme, aby se dobře rozvětvily. Na venkovní stanoviště je přeneseme až po 20. květnu.

Cibuloviny

CIBULOVINY PODZIMNÍ

Tulipány narcisky, krokusy - sázíme od září do listopadu. Obecně lze říci, že vrstva nad zemí by měla být 2x tak vysoká jako je samotná cibulka. Krokusy a bledule není třeba vyndavat ze země každý rok. Stačí jednou za 3 roky, aby příliš nezatáhly do země. Narcisky a tulipány vyndaváme pravidelně po odkvětu, když zaschne nať. Většinou v červnu necháme usušit, uložíme do chladnější místnosti a na podzim opět vysadíme.

Hyacinty - sázíme asi 10 cm hluboko také od září do listopadu. Můžeme je ponechat na místě, ale v příštích letech již obvykle méně kvetou.

 

CIBULOVINY JARNÍ

Gladioly /mečíky/ - Hlízy mečíků vysazujeme na jaře IV-V, do humózní půdy na slunné stanoviště do hloubky 10 cm. V létě je vydatně zaléváme a když se vybarví 3-4 poupata lodyhu uřízneme do vázy, aby mohla dobře zesílit hlíza, kterou v září vyndáme ze země, odkroutíme nať a cibuli uschlou uložíme na suché chladné místo.

Dahlia /Jiřina/ - Hlízy jiřin sázíme do humozní půdy,tak aby nad jejím povrchem byla nejméně 10 cm vrstva zeminy. Většina jiřin potřebuje vyvázat k podpěře. Velkokvěté jiřiny vyštipujeme tak aby na konci stvolu bylo vždy jen jedno poupě.. Sázíme je obvykle IV-V a každý měsíc přihnojujeme a vydatně zaléváme. Před příchodem mrazu je vyryjeme a uložíme na suché chladné místo.

Lilie - Hlízy lilií sázíme poměrně hluboko. Mají rádi slunce, ale hlízy v chladu. Nad hlízou by měla být vrstva zeminy nejméně 10 cm. Ze země je vyndaváme jen na krátkou dobu, protože mají menší ochranný obal nežli většina cibulovin.

Canna /dosna/ - Hlízy sázíme na jaře do půdy nebo je můžeme pěstovat v nádobách. Mají rády slunce a kořeny ve vlhku. Vydatně je během léta zaléváme a přihnojujeme. Po odkvětu je seřízneme až k zemi a uložíme.

Jehličnany

Picea /smrk/ – Každému je známý domácí smrk ztepilý (P.abies), který se prodává jako vánoční stromek. Je mnoho zahradních forem smrků-keřovité, zakrslé, s jehlicemi šedými, žlutými nebo modrými. U smrků oceňujeme snášenlivost k horším podmínkám. Smrky snášejí vlhké a studené půdy v mládí bývají choulostivější. Mohou být poškozeny pozdními mrazy a nedaří se jim v suchých, vápenitých a mělkých půdách. K udržení pravidelného tvaru řez není většinou potřebný.

Pinus /borovice/ – Vysoké borovice rostou většinou v lesích a parcích. Nejsou příliš vhodné do menších zahrádek . Vhodnější druhy pro zahrádky jsou (P. mugo) borovice kleč. Borovice mají rády písčitou zem.

Chamaecyparis /cypříšek/ – Cypříšky jsou oblíbené jehličnany různých tvarů, rozměrů i barev. Zakrslé typy jsou vhodné pro skalky, nižší typy pro menší zahrady, vysoké se mohou použít jako solitéry nebo jako husté clony pro živé ploty. Cypříškům nesvědčí větrné polohy, nepropustné a vysýchavé půdy.

Cryptomeria /kryptomérie/ – Vyžaduje teplejší polohu, chráněné slunné místo a kyselou vlhkou půdu. Hnědozelené listy mají v zimě červenavě bronzovou barvu. V zimě se větve mohou pod tíhou sněhu lámat.

Cupressocyparis /leylandův cypříšek/ – Velmi oblíbená konifera pro živé ploty a clony. Roste rychleji než jiné jehličnany. Snáší dobře silný řez a větrné polohy. Není vhodný do stíněného prostoru a pro nižší živé ploty kolem malé zahrady.

Juniperus /jalovec/ – Skupina jehličnanů s mnoha nízkými středně vysokými i vysokými stromy. Mají společnou přednost, jsou otužilé a nenáročné. Rostou i ve vápenitých a štěrokovitých půdách, sucho snášejí lépe nežli většina ostatních jehličnanů. Jalovce dobře snášejí řez v létě.

Taxus /tis/ – Pomalu rostoucí jehličnan s mnoha tvary a barev jehličí. Lze ho velmi dobře zastřihovat nebo tvarovat do složitých forem. Oblíbený je hlavně pro svou dlouhověkost. Roste dobře ve stínu a nevadí mu znečištěné prostředí. Listy a semena jsou jedovaté.

Thuja /zerav/ – Všechny zeravy se snadno pěstují. Nesmíte je vysadit do špatně propustné půdy. S výjimkou žlutolistých odrůd snášejí i mírný stín. Některé jsou vhodné do živých plotů. Mají aromatické jehličí.

Tsuga /jedlovec/ – Je zcela otužilý. Sázíme ho do vlhké a mírně kyselé půdy chráněné před ledovými větry.

Okrasné keře

Buddleja /komule/ – Vyžaduje pravidelný hluboký řez. V březnu seřízneme výhony vyrostlé v posledním roce až na 5 cm. Ihned po odkvětu seřízněte odkvetlé větve. Zanedbaný keř má nevzhlednou stavbu, kvete na konci dlouhých holých větví. Umístíme ho na slunné a chráněné místo s propustnou zahradní půdou. Dobře roste i ve vápenité půdě. V tužší zimě komulím zmrzají větve až k zemi, ale zjara zpravidla znovu vyraší. Na zimu keř přikryjeme.

Buxus /zimostár/ – Pokud potřebujete na zahradě hustou stále zelenou clonu, která se může pravidelně stříhat je velmi vhodný buxus. Vhodný je i pro pěstování v nádobách a stříhat ho do kulovitého nebo různého tvaru. Nenáročný, dobře roste v polostínu, při dostatku vláhy i na plném slunci. Spokojí se s běžnou zahradní půdou.

Camellia /kamélie/ – Pěstební substrát má být kyselý a skládá se převážně z rašeliny. V teplejších místech je možné kamélie přezimovat s dobrou přikrývkou na zahradě. Snášejí až –15°C. Jistější je přezimování v nevytápěném skleníku nebo zimní zahradě, kde je teplota okolo 5°C. Venku jí umístíme v lehkém polostínu. Pokud jí přezimujeme doma zaléváme jí pouze dešťovou vodou.

Caryopteris /ořechoplodec/ – Velmi pěkný nižší keř do popředí keřového záhonu. Spokojí se s běžnou zahradní půdou, musí však být dostatečně propustná. Vyžaduje plné slunce a v chladnějších oblastech zimní přikrývku kořenů. V březnu seřízneme všechny větve ve výšce 5 cm nad zemí.

Chaenomeles /kdoulovec/ – Dobře roste v běžné zahradní půdě. Nejlépe se mu daří na slunci, snese i polostín. Přehoustlé keře prosvětlíme řezem v létě. Na jaře půvabně kvete. Na podzim nese zlatožluté plody.

Clematis /montana/ – Plamének horský. Vzrůstný druh plaménku, který kvete v květnu. Sázíme ho na slunné stanoviště s dobrou zahradní půdou. Ke kořenům sázíme nižší keřík nebo klademe kameny. Plamének má mít kořeny v chládku a hlavu na slunci. Řez provádíme po odkvětu.

Cotoneaster /skalník/ – Velmi otužilý keř, snáší i horší růstové podmínky. Je to hodnotný keř pro každou zahradu. Na jaře se z růžových poupat otvírají bílé květy. Na podzim nese spoustu červených bobulek. Pěstujeme ho jako půdo pokryvný keř.

Deutzia /trojpuk/ – Není nijak náročný na pěstování, potřebuje však světlé místo a propustnou nevysýchavou půdu. Za sucha jim prospívá zálivka. Po odkvětu hluboko seřízneme větve, které kvetly a odstraníme staré dřevo. Je vhodný i do menších zahrádek. Není vyšší než 1,8 m. V červnu je pokrytý květy.

Enkianthus /zvonkovec/ – Jestliže máte na zahrádce podmínky pro pěstování pěnišníků a azalek, uspějete i s ekianthem. Nejlépe roste v lehkém stínu. Při výsadbě přidejte rašelinu a každý rok přidejte nad kořeny slabou vrstvu rašeliny. Tvoří 2-3 m vysoký keř s převislými zvonkovitými květy krémové barvy s červeným žilkováním a okrajem. Nesnáší vápno v půdě. Vydrží mráz do –20°C. Řez není potřebný. Po odkvětu odstraňte nežádoucí větve.

Euonymus /brslen/ - Na stanoviště je nenáročný. Můžeme ho vysadit na slunné nebo polostinné stanoviště. Stačí mu běžná zahradní půda. V případě potřeby lze brslan v květnu hluboko seříznout, jinak řez většinou není nutný.

Exochorda /hroznovec/ - Větve rostou nejprve vzpřímeně a postupně se obloukovitě sklánějí .Takto vzniká oblý keř s výjimečně bohatým květenstvím. Bílé květy v průměru 3 cm obsypou keř v květnu. Hroznovec vyžaduje otevřené slunné místo s živnou a dobře propustnou půdou. Bezprostředně po odkvětu hluboko seřežeme větve, které kvetly.

Forsythia /zlatice/ – Časně z jara (v březnu a dubnu) září žluté květy na dosud bezlistých větvích. Zlatici je nutno prořezávat ihned po odkvětu, jinak budou další rok květy méně hojné nebo žádné. Nemá zvláštní nároky na půdu a nejlépe kvete na slunných místech. Snáší i polostín.

Hedera /břečťan/ – Je spolehlivou popínavou rostlinou s velkými přednostmi. Je stále zelený a roste dobře v polostínu na slunci i ve stínu. Je nenáročný na půdu. Musí se pravidelně řezat aby svou váhou nepoškodil oporu. Může se používat i k pokrytí půdy na stinných místech.

Hibiscus /ibišek/ – Krásný pozdě kvetoucí keř, který v teplejších oblastech, na plném slunci, bohatě kvete od července do října. Stanoviště vyžaduje slunné s dobře propustnou půdou. Na zimu přikrývku. Na jaře odstraníme mrazem poškozené, nebo příliš dlouhé větve.

Jasminum /bessianum, jasmín/ – Popínavý druh s krásně vonícími červenými květy. Pěstujeme ho v nádobě a na zimu ho raději uklidíme do skleníku. V našich podmínkách těžko přezimuje.

Kerria /zákula/ – Tento oblíbený a bezproblémový keř se pokrývá v dubnu a květnu spoustou žlutých kulovitých květů. Spokojí se s každou normální zahradní půdou. Dobře roste na slunci i v polostínu. V červnu seřízneme výhony které kvetly.

Kolkwitzia /kolkvicie/ - Snadno se pěstuje, není náročná na půdu a v květnu až červnu kvete pěknými zvonkovitými květy. Tento výborný keř nedosahuje takové obliby jako podobná vajgélia. Po odkvětu seřízneme výhony které kvetly a odumřelé a slabé větve. Vysadíme jí na slunné místo.

Ligustrum /ptačí zob/ - Je velmi žádaným pro živé ploty a pro keřové skupiny. Dobře snáší stín a znečištěný vzduch. Je velmi přizpůsobivý i k druhu půdy. Ke stříhání plotu je vhodná doba v květnu a podruhé v srpnu.

Lonicera /zimolez/ – Popínavé rostliny se sladce vonícími květy, ale jsou i druhy stále zelené (Nitidy), které se používají na živé ploty. Sázíme je na slunné stanoviště s běžnou zahradní zeminou. Pro stříhání živých plotů je vhodná doba květen a srpen. U kvetoucích popínavých hluboko seřízneme výhony s uvadlými květy.

Mahonia /mahonie/ – Pěstuje se v zahradách velmi často, protož má několik předností. Je neopadavá, má zajímavé listy po celý rok. Časně z jara kvete vonnými žlutými květy a později nese modročerné bobule. Snese stín a proto se používá i k pokrytí půdy pod stromy. Mahonie není náročná na půdu, snáší i vápenitou zem. Řez není nutný. Nežádoucí větve odstraňte v dubnu.

Phyladelphus /pustoryl/ – Nesprávně je známější pod jménem Jasmín. Velmi oblíbený pro svou lahodnou vůni připomínající pomerančovník. Kvete v červnu a červenci, kdy je pokryt množstvím bílých květů. Nejlépe kvete na slunném místě, snese i polostín. Není vybíravý na půdu, může být kyselá i vápenitá. Aby vždy krásně kvetl bezprostředně po odkvětu seřízneme staré větve které kvetly.

Prunus /střemcha vavřínová, okrasná mandloň/ – Stále zelený druh vhodný pro živé ploty. Má velké lesklé listy a v dubnu nese štíhlé hrozny složené z bílých květů. Svědčí mu lépe polostín, půda musí být především propustná, jinak může mít různé složení. Ploty tvarujeme pozdě na jaře.

Pyracantha /hlohyně/ – Kvete v červnu bílými květy, pěstuje se hlavně pro živě zabarvené plody, jimiž jsou větve na podzim obaleny. Používá se do živých plotů. Má trnité větve. Volně rostoucí keř dosahuje výšky 3 m. Je přizpůsobivá k různým podmínkám, dobře roste na slunci i v polostínu. Ihned po odkvětu provádíme řez.

Rhododendron /azalka/ – Stálezelené azalky se rozkládají do šířky a v květnu jsou jejich větve pokryta spoustou květů. Vysazujeme je na polostinná místa a podmínkou je kyselá půda. Při výsadbě dejte do půdy rašelinu. Vylamujte odkvetlé květy.

Spiraea /tavolník/ – Rychle rostoucí keř, velmi oblíbený pro snadné pěstování a bohaté kvetení. Kvete karmínovými květy od července do září. V úrodné zahradní půdě na slunném stanovišti kvetou nejlépe. Snesou i polostín. Začátkem jara keř seřízneme blízko k zemi.

Symphoricarpos /pámelník/ – Odolný keř , který roste kdekoliv, na plném slunci i v polostínu, v jakékoliv zahradní půdě. Ozdobený je růžovými bobulkami, které rostou na keři od října a vytrvávají několik měsíců. Řez provádíme časně z jara, živý plot v létě.

Syringa /šeřík/ – Zakrslá forma šeříku, který pěstujeme v nádobě nebo ve volné půdě. Dorůstá do výšky 1,5 m. Je nenáročný na půdu. Vhodné jsou všechny zahradní půdy, nejlépe s dostatkem vápníku. Stanoviště zvolte slunné. Odstraňte výhony z podnože, po odkvětu odstraňte slabé větve.

Tamarix /tamaryšek/ – Rychle rostoucí keř, který vyžaduje každý rok řez. Narůstá přes 3 m a před olistěním kvete v květnu chocholy z drobných růžových kvítků. Vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Těžké půdy jsou nevhodné.

Viburnum /kalina/ – Svědčí jim hluboko zpracované půdy s dostatkem humusu a plné slunce. Po odkvětu řežeme opadavé druhy, v květnu stále zelené. Odstraňte staré nebo poškozené větve.

Weigelia /vajgélie/ – Nejlépe se jí daří při každoročním řezu a při pěstování v živných půdách. Stanoviště ji dopřejte slunné nebo v polostínu. Výhony, které kvetly odstraníme ihned po odkvětu.

Wisteria /vistárie japonská/ – Velmi krásná popínavá rostlina jejíž výhony se otáčejí v protisměru hodinových ručiček. V květnu nebo v červnu na ní visí hrozny modrých květů dlouhé 20 cm. Sázíme jí na slunné stanoviště s dobrou zahradní půdou. Před výsadbou přidejme do půdy kompost. Postraní výhony seřízneme v červenci na 15 cm dlouhé zbývající části.

Campsis /trubač/ - Vyžaduje slunnou, pokud možno chráněnou polohu a dobře propustnou půdu. V létě je nutná vydatná zálivka. V zimě nebo brzy na jaře ho hluboko seřízneme.

Ostatní balkonové rostliny

Abutilon /Mračňák, Podslunečník, Pokojová lipka/ – Mezi sametovou zelení visí nadmuté květy jako malé lampiony. Jestliže tyto rostliny udržíte během léta v plném růstu vyroste až do výšky 2 metrů. V létě dejte abutilon do polostínu a dostatečně ho zalévejte. 1x týdně přihnojujte. Na zimu ho můžete přenést do bytu a pěstovat ho jako pokojovou rostlinu. Na jaře důkladně seříznout. Dobře se tvaruje do stromku.

Argyrathemum /Pařížské kopretiny/ – Jednoduché i plnokvěté rostliny patří do skupiny přenosných trvalek. Kvetou od jara do zámrazu. V místnosti se můžeme těšit z jejich květů i v zimě. Můžeme je pěstovat jak na plném slunci tak v polostínu. V polostínu je přiměřeně zaléváme. Aby vydatně kvetly pravidelně 1x týdně je přihnojujeme plným hnojivem. Dobře se tvarují do stromku.

Anagallis, Diascia – Novinky na našem trhu. Velmi kompaktní převislé rostliny v zářivých barvách, kvetoucí na plném slunci i v polostínu. Vhodné do každé kombinace i jako solitéra. Přihnojujeme 1x týdně. Přezimujeme jako ostatní balkónové květiny.

BACOPA /Sutera/ – Kompaktní převislá rostlina vhodná do závěsu jako solitéra, nebo doplňková rostlina. Po celý rok zůstává zelená a je poseta bílými, nebo modrými hvězdičkami. Je náročná na dostatek světla a dobrou výživnou zem. Pravidelně jí 1x týdně přihnojujeme.

Begonie – Mladé rostliny sázíme do kvalitního substrátu a umístíme je do polostínu. Begonie vydatně kvetou celé léto. Před příchodem mrazu je přeneseme do mrazuvzdorné místnosti. Během vegetace utvoří hlízy, které vyjmeme z půdy a umístíme na suché stanoviště. V ledenu až únoru hlízy opět zasadíme do truhlíku a začneme zalévat.

Brugmansia /Datura, Durman, Andělské trumpety/ – Velmi dekorativní rostlina do nádoby s květy dlouhými až 30 cm. Intenzivně kvete po celé léto. Vyžaduje kvalitní substrát, pravidelnou zálivku a přihnojování. Můžeme jí vysadit přímo do záhonu, kde naroste za 1 rok do velikosti 2 m. Před příchodem mrazu jí seřízneme a umístíme do mrazuvzdorné místnosti.

Helichrysum /Centradena, Glechoma, Plectranthus, Lysimachia/ – Rostliny vhodné do každé kombinace. Mohou být umístěny jak na slunci, tak v polostínu. Vytvářejí hustý kompaktní převis. Přihnojují se spolu s ostatními balkónovými květinami nejméně 1x týdně. Glechom můžeme nechat přezimovat s mírnou přikrývkou na venkovním stanovišti. Ostatní rostliny přezimujeme při 5-10°C, na světlém stanovišti s mírnou zálivkou.

Heliotropium /Vanilka, Otočník/ – Voní výrazně po vanilce. Vyžaduje půdu bohatou na humus. Rostlinu každý rok přesazujte a dbejte na dobrou drenáž v nádobě. Ve vegetační době pravidelně 1x týdně přihnojujeme. Mladé rostliny pravidelně zaštipujte a zastřihávejte. Z rostliny lze také vypěstovat kmenový stromek. Heliotropium nesnáší mráz. Nechte přezimovat na světlém stanovišti při teplotě asi 10-15°C a zalévejte v tomto období pouze občas.

Hořcový stromek /Olověnec/ – Nenáročný, velmi dekorativní, bohatě kvetoucí stromek s modrými kvítky. Ještě bohatšího kvetení dosáhneme pravidelným přihnojováním. Přezimuje při teplotě 5-10°C. Během vegetace stříkáme proti molici. Na jaře řezem vytvarujeme korunku.

Kalanchoe /Tessa Kolopějka/ – Převisle rostoucí druh s oranžovými zvonky, vykvétá velmi časně z jara. Patří k rostlinám krátkého dne. Na pěstování velmi nenáročná. Má ráda sluníčko, proto jí v bytě pěstujeme na okně, v létě v závěsu na balkoně nebo zahradě. V zimě velmi dobře snáší suchý vzduch v bytě. Spotřeba vody je v zimě mírná. V létě jí dopřejeme pravidelnou zálivku a přihnojování. Po odkvětu jí zakrátíme výhony, aby nevytvořila nevzhledný tvar.

Lampranthus /sukulent/ – Polokeř se vzpřímenými i poléhavými dužnatými listy. Pěstuje se jako pokojová i balkónová rostlina. Hodí se i pro letní výsadby do nádob i na záhony. Má velmi nápadné zářivé květy, které mnohdy pokrývají celou rostlinu. Je velmi pěkná do smíšených truhlíků i závěsů. Snese větší sucho, proto je vhodná na místa, která nemáme možnost denně zalévat. Pravidelně jí přihnojujeme. Přezimuje i v teplé místnosti.

Lantana – Potřebuje výživnou dobře propustnou zeminu. Nesnáší mokro u kořenů. Rostlině se nejlépe daří na slunném místě. Každý týden přihnojujte. Přezimuje při teplotě min. 10°C na světlém místě. Lantanu seřezáváme na jaře, podporujeme tím větvení. Pěkně se tvaruje do stromku.

Lilek /Solanum jasminoides/ – Seskupení jasně bílých květů. Převislý i popínavý vzrůst. Rychle rostoucí. Již v prvním roce dosahuje větších rozměrů. Můžeme vytvarovat do stromku. Pravidelně přihnojujeme. Před příchodem mrazu seřízneme výhony na polovinu a přeneseme do mrazuvzdorné místnosti.

Osteospermum – Kompaktní balkónové i záhonové rostliny s velkými kopretinovými květy v krásných zářivých barvách, velmi časně kvetoucí. Nehnojíme je protože by málo kvetly. Zaléváme jen tehdy, když je zem vyschlá. Obecně lze říci, že čím méně se o ně staráme, tím lépe kvetou. Řadíme je mezi rostliny přenosné, proto je na zimu přeneseme do mrazuvzdorné místnosti.

Pilea – Rostlina, která snáší velmi suché a slunné stanoviště. Vhodná do míst která nemáme možnost pravidelně zalévat. Můžeme jí použít jako pokryvnou rostlinu, nebo kombinovat s jinými balkónovými květinami v mísách. Spolehlivě přezimuje i v bytových podmínkách. Velmi nenáročná rostlina.

Převislé karafiáty – Převislá rostlina s velkým množstvím sytě červených, fialových nebo bílých květů, které se objevují od června do zámrazu. Umístění vyžadují na slunném místě, chráněném před poledním sluncem. Jsou to vápnomilné rostliny, proto jim před výsadbou přidáme do substrátu vápno nebo trochu vápenné omítky.

Scoevola /Vějířovka/ – Velmi pěkná kompaktní převislá rostlina, kvetoucí zářivě modrými vějířky. Vhodná do závěsů i truhlíků. Přihnojujeme 1x - 2x týdně plným hnojivem. Přezimujeme jako ostatní balkónové květiny.

Surfinie /převislé petunie, Million Bells/ – Velmi krásné balkónové květiny, které tvoří převisy s kaskádou květů. Umístění vyžadují na slunném stanovišti. Mají rády bohatou zálivku a pravidelné přihnojování. Jsou určeny především do závěsů. Můžeme je umístit také na záhon, kde vytvoří souvislý koberec květů.

Torenia – Rychle rostoucí, plazivá, převislá rostlina, která je po celé léto pokryta modrými zvonky se žlutým jícnem. Vyžaduje slunné stanoviště. Je vhodná do závěsů i záhonů. Pěkná také v barevných kombinacích. Přihnojujeme pravidelně 1x týdně. Dobře se jí daří v horských podmínkách, ale vždy na slunném stanovišti.

VERBENA, BIDENS /Balkóngold/ – Velmi moderní, žádané balkónové květiny, které kvetou neúnavně po celé léto až do pozdního podzimu. Jsou velmi náročné na zálivku a hnojení. Správným hnojením a zálivkou předejdeme padlí, na které jsou dosti náchylné. Proti padlí požijeme postřik Bioton, Dithane, Topsin apod. Na venkovním stanovišti jí ponecháme až do příchodu mrazu -4°C. Poté jí seřízneme a přeneseme na světlé studené stanoviště. Zaléváme i v zimě. Koncem dubna jí opět přeneseme na venkovní stanoviště.